Pkk İçin Tek Gerçek Çözüm

Türkiye on yıllardır PKK terörüne karşı mücadele veriyor ve 84′te başlayan mücadelesi boyunca pek çok yönteme başvurdu. En başta bölgeye düzenlenen onlarca sınır ötesi operasyon… Güneydoğu’ya gönderilen sayısız asker, bölgede gerçekleştirilen sayısız çatışma, milyarlarca dolar harcanarak satın alınan tanklar, füzeler, bombalar, silahlar… Sınır bölgelerde yapılan ölçümler, arazi araştırmaları… Bunların yanı sıra keşif uçaklarının, insansız hava araçlarının devreye sokulması, özel eğitimli askeri birimler oluşturulması, yeni taktikler, yeni savunma yöntemleri geliştirilmesi… Kısaca, Türkiye teröre son verebilmek için askeri anlamda elinden gelen tüm yolları denedi; özellikle de son yıllarda.

Ne var ki askeri yöntemlerle çözüme ulaşmak mümkün olmadı. Bunun üzerine bölücü terör örgütüyle müzakere söylemleri gündeme geldi, örgüt lideri Öcalan ile karşılıklı anlaşma senaryoları ortaya atıldı. Ateşkes ve geri çekilme anlaşmaları yapıldı. Dahası, silahlı örgüt militanları “ana ocağına dönün, sıcak çorba için” gibi yaklaşımlarla dağdan indirilmeye çalışıldı.

Tüm bunların sonucunda bir başarı sağlanabildi mi?

Hayır. Terör örgütünün saldırıları tüm hızıyla devam ediyor.

Gerçekler görmezden gelindiği ve militanlar yalnızca “kınandığı” ve “vicdanlı olmaya”, “merhamet etmeye”, “şefkatli olmaya” davet edildiği sürece de örgütün kanlı saldırıları devam edecektir.

Peki görmezden gelinen gerçek nedir?

PKK; devlet, din, aile kavramlarını kabul etmeyen, şiddet ve terör dışında hiçbir yolu geçerli saymayan komünist bir örgüttür

Şiddeti savunan komünist bir örgüte karşı mecburi silahlı mücadele yöntemi dışında yapılacak şey ise örgüt militanlarını vicdanlı olmaya ve dağdan inip kardeşçe yaşamaya davet etmek değildir.

Komünist terör örgütü üyelerine “ailenize dönün, annenizin sıcak çorbasını için” demek fayda sağlamaz.

Kan dökerek ideallerine ulaşacağını söyleyen bir komüniste “hiç mi vicdanın yok, elini vicdanına koy” demenin hiçbir faydası olmayacağı gibi hiçbir anlamı da yoktur. Çünkü vicdan duygusu teröristin ancak hastalık olarak gördüğü bir zaaftır.

Komünist “anne ocağına geri dön, sıcak çorba iç” çağrılarını yalnızca gülünç bulur, çünkü onun inandığı ideolojiye göre aile yok edilmesi gereken bir kurumdur.

Bu nedenledir ki her ne kadar çok önemli ve gerekli olsa da tek başına askeri bir mücadele Türkiye’nin Güneydoğusu’nda yaşanan komünist teröre çözüm sağlamaz.

Komünist bir terör örgütüne karşı tek çözüm komünizm karşıtı bilimsel ve ilmi mücadeledir. Bunun için Güneydoğu’daki vatandaşlarımıza anti-komünist eğitim vermemiz önceliğimiz olmalıdır.

Published by

2 thoughts on “Pkk İçin Tek Gerçek Çözüm”

  1. Türkler tarihten beri birçok devlet kurup yıkmış sebebi aşka boyundurluk altında yaşayamaması. Diyeceğim şudur 100 yıldan fazladır kürtlerin dilli ve kültürü üzerine o kadar oyunlar oynanmış kürtçe konuşma yasağı getirilmiş ve halende yapılmakta olan asmilasyon politikaları törörzmin başlıca sebeplerinden değil mi günümüzde kaç kürt kürtçeyi akıcı bir şekilde konuşabiliyor bilgisi olan var mı ben hiç derim çünkü öyle bir hal almış ki kürtler türklerden daha iyi türkçe düşünüp ve konuşabiliyor bunlar türkler üzerine olmuş olsaydı türkler neler yapardı biliyormusunuz tarih sahnelerine baya bi konu olmuştur hatta günümüzde dış ülkelerin türkler üzerine asmilasyon politikalarını çok açınacak bir şekilde ele alıyor medya kıbrıs bunlara çok bariz bir örnekti bu ötekileştirme faaliyetleri kimler üzerine uygulasalar uygulasınlar terörizm veya terörist denen kavram ortaya çıkar ama kimler terörist muamma bunun için her etnik kökenin dilini dinini kültürünü topraklarında özgürce yaşamaya teşvik edilse ve bunlara engel olunmasa durum bu hali almayabilirdi ve zamanında osmanlıda olduğu gibi her gurubun kendilerini yönetme hakkı verilmesi lazım amerika türkiyeden az mı etnik köken barındırıyor içinde bu sorunlar çıkmıyor sizce batıya o kadar yönelmişler ki kalp kör göz görmez olmuş batının teknolojisi iyi de kültürü neden alınsın batının kültürünü doğuya giydirmek imama dar bir kız elbisesi giydirmekten farksız bir durum almaz mı sizce?

Leave A Comment