Güvensizlik Sevgiyi Yok Eder

Çevrenize baktığınızda, ailenizin, arkadaşlarınızın, kısaca herkesin rahat ve güzel yaşamak için çaba sarf ettiğini görürsünüz. Öncelikle rahat yaşamak için hem bizim, hem de çevremizdeki insanların mutlu olması önemlidir. Çünkü insan için en büyük konforlardan biri sevdiklerinin rahat ve mutlu olmasıdır.

Peki bu mutluluğu engelleyen sebepler hangileri?

Bir kere, dünyada en yaygın olan duygunun korku olduğunu görüyoruz. Bu da insanın yaşam kalitesini ve konforunu ortadan kaldıran bir duygu. Güvensizlik, gelecek korkusu insanları sarmış durumda. Bu korkunun sonucunda da sevgiyi, merhameti, fedakarlığı ve şefkati kaybetmiş insanlar oluşmaya başladı. Mesela, çıkar için kendi kardeşiyle bile çatışmaya giren insanlar var. Herkes birbiriyle, annesiyle, babasıyla, kardeşiyle, arkadaşıyla kavga halinde. Bu, insanların ruhlarını muazzam yıpratıyor. Ayrıca bu kavgayı görenler de, strese giriyor. Çünkü ruhumuz sükunet, huzur, rahatlık ve güven içinde yaşamaya ayarlıdır. İnsan zayıf yaratılmıştır. Mesela gürültü, olumsuz bir konuşma veya üslup rahatsız, tedirgin eder, açmaza sokar insanı.

O nedenle insanlar dost olunacak, sevilecek, saygı duyulacak kişilerin arayışı içindeler. Ki bu insanların en önemli vasıfları fedakarlık, duyarlılık, ince düşünce, şefkat, merhamet, akıl, dikkat, dürüstlük, vefa ya da sadakattir.

Ancak bir de dostluğun temelini oluşturan hayati bir özellik vardır ki, bu da ‘güvenilir olmak’tır.

 Güvenilir olmak iki insan arasında ‘derin bir dostluk kurulmasını’ sağlayan en önemli etkendir.

Güven temeli üzerine kurulu bir dostlukta ileride bir gün, özellikle menfaatlerin çatıştığı durumlarda sadakatin ve vefanın devam etmesi çok kolay sağlanabilir. 
Güvenilirlik aynı zamanda samimi sevginin zeminini de oluşturur.

 Sevginin en önemli göstergesi güvenilir olmaktır.

 Gerçek sevgide güven çok önemlidir, bunun gereği olarak karşıdaki kişi güzelliğini, maddi birikimini, itibarını yitirse de sevgi bitmez, bilakis daha da artar. Çünkü önemli olan kişinin ahlakı ve karakteridir. İnsanlar birbirlerinin, güvenilirlik, şefkat, merhamet, cömertlik, ince düşünce, fedakarlık gibi güzel özelliklerine her şahit olduklarında sevgileri katlanarak artar.

Zaman içerisinde insanların kişiliklerinin gelişmesi ve güvenilirliklerinin artması ile birlikte, sevgi de derinleşir. Gerçek sevgide asla bıkma ve sıkılma olmaz. Çünkü gerçek sevgi maneviyata dayanır.

Maneviyatın güzelliğini yaşamayan insanlar arasında samimi sevginin oluşmamasının nedenlerinden biri de bu güven duygusunun eksikliğidir. Çünkü güvensiz bir ortamda, karşılıklı çıkara dayalı, her an zarar görmekten korkan tedirgin bir ilişki söz konusu olur. Bunun bir sonucu olarak da kendilerini, insanlardan gelecek zarardan korumak için sürekli tetikte olan insan karakterleri gelişir. Küçüklüğünden beri “babana bile güvenme” mantığı ile yetişen, çevresindekilere asla güvenmemesi telkin edilen kişiler için sevdikleri kişiye güvenmeleri çok zordur.

Karşılıklı güvene dayanmayan birlikteliklerde gerçek sevginin yaşanmayacağı açıktır, çünkü bu gibi ilişkilerde herkes kendi istek, çıkar ve tutkuları için yaşar. Nitekim insanlar sevginin neden yok olduğunu düşünmek ve çözüm aramak yerine, çözümsüz bir sistem içinde sevgiyi hiç hissedemeden yaşarlar. Sevginin yerine tercih ettikleri duygu ise bitmeyen bir hırstır. Bu hırs para kazanma tutkusu, gösteriş yapma ya da itibar elde etmeye çalışma gibi çeşitli şekillerde ortaya çıkar. Oysa dünyevi nimetler, onların asıl sahibi Allah unutularak kullanıldığında insana sadece mutsuzluk, huzursuzluk, tedirginlik ve yalnızlık gibi duygular getirir. Herşeyin bir gün ölümle son bulacağını düşündüğümüzde bu hırsların ne kadar boş olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

Published by

4 thoughts on “Güvensizlik Sevgiyi Yok Eder”

  1. Sevgili ablacim yeni yazilarini bekliyorum, hepsini bir çırpıda okudum tavsiye edebileceğiniz başka bir site mevcut mu. Bu yazılar gerçekten çok sade ve öz harika, teşekkürler..

  2. Saydığınız olgular tamamıyle maddiyat ve eğitimle olabilecek şeyler.Türk toplumunun % 95 i yoksulluk sınırında.Her gün yaşam mücadelesi veren insanlar nasıl mutlu olurlar.Sizin sergilediğiniz yaşam biçimi tamamıyle yapay ve karşılığında bir şeyler vermek suretiyle kazandığınız geçici şeyler !…Güven dediğiniz bu toplumdaki en az şey. Ama sizi taktir ediyorum çünkü acayip güzelsiniz.Siz ve etrafınızdaki arkadaşlarınız, sürekli kendinizi yeniliyorsunuz.Belliki Adnan hoca çok zor seçen ve seçtiğinin hakkını veren birisi.
    Sizin tüm yazılarınızı okuyacağım. Çünkü yaşamın ve toplumun ana değerlerini ve yok olmaya yüz tutmuş değerlerini işliyorsunuz.Hoşçakalın.

  3. Makaleniz yorumlarınız gerçekten çok mutmain Tülay Hanım. Allah sizi yaratmakla kendi güzelliğini gözler önüne sermiştir. Şüphesiz o en güzelini yaratır. “Kalpler Ancak Allah’ı Anmakla Huzur Bulur” Ra’d Süresi, 28. Ayet. Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim.

Leave A Comment